Kotvičník zemní - Tribulus nálevové sáčky 20 x 2 g 1 ks
Skladem 10+ kusů
Nať kotvičníku zemního porcovaná v nálevových sáčcích, které vám usnadní přípravu vašeho oblíbeného čaje.
Kotvičník zemní je jednoletá bylina pocházející z Číny a Indie. Kvůli svým blahodárným účinkům je v současnosti jednou z nejoblíbenějších bylin u nás.
Kotvičník Salvia Paradise® je velice kvalitní. Nať obsahuje i semena, která mají nejvyšší obsah saponinů z celé rostliny. U nepoctivých dodavatelů jsou semena vybírána a prodávána zvlášť. Tato skutečnost může velice snížit účinnost byliny.
Použití: Kotvičník BIO je oblíbenou bylinou zejména mužů. Příznivě působí na funkce reprodukčních a močových orgánů, přičemž účinky pocítí zejména muži ve věku nad 40 let.
Kotvičník podporuje přirozenou obranyschopnost organismu – imunitní systém. Přispívá k udržení normálního zdraví nervového, kardiovaskulárního a dýchacího systému.
Působí na srážlivost krve a její pročištění. Uvolňuje svalové napětí, má vliv na hormonální aktivitu a energii těla. Kotvičník zemní podporuje přirozené zdraví pleti a dutiny ústní – zejména dásní.
Návod na přípravu a dávkování:
Jeden nálevový sáček zalijte 250 ml právě vroucí vody a nechte 15 min. vylouhovat pod pokličkou. Užíváme 1× denně.
Složení: 100% Tribulus terrestris
Země původu: Bulharsko
Upozornění: Neslouží jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte na bezpečném místě mimo dosah dětí.
Skladování: V suchu, chráněno před světlem, při teplotě do 25 °C.
Hmotnost: 40 g (20 × 2 g)
FAQ:
Odkud Salvia Paradise® dováží kotvičník zemní nať?
Nejkvalitnější nať kotvičníku je původem z Bulharska a cena tohoto kotvičníku je výrazně lepší oproti pěstitelům v Čechách. Je to způsobeno tím, že vypěstovat kotvičník v našich podmínkách je mnohonásobně náročnější. Kvalita však není lepší, je tomu spíše naopak. Bulharský kotvičník je synonymem pro kvalitu této rostliny a jedná se o nejvyšší světovou jakost kotvičníku, jakou lze nakoupit.
Doplněk stravy
**
Blog "FAJNovinky"
Návod k užívání tinktur od bylinkáře Pavla Kadaňky. Návod lze použít i pro dávkování tinktur, které vyrábějí jiní bylináři, například paní Jarmila Podhorná (Naděje) nebo MUDr. Zbynek Mlčoch